İş Olanakları

Dört yıllık lisans programımızdan mezun olan öğrencilerimiz Coğrafyacı diplomasını ve ünvanını almaya hak kazanacaklardır. 

Mezunlarımız formasyon almaları halinde coğrafya öğretmeni olarak görev yapmayı hak etmektedirler. Bunun yanında kendilerini geliştirmeleri halinde Devlet Su İşleri, Devlet Meteorloji İşleri ve Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüklerinde, Türkiye İstatitik Kurumu (TÜİK), Çevre ve Şehircilik Bakanlığında görev yapabilirler. Ayrıca Coğrafya içindeki belirli alanlarda uzmanlaşarak yerel yönetimlerde, kamu kurumlarında uygun pozisyonlarda görev yapabilmektedirler. Son yıllarda CBS (GIS) Coğrafi Bilgi Sistemleri konusundaki talepleri karşılayacak pozisyonlarda hem yukarıda söz edilen kurumlarda hem de özel GIS ve Haritacılık şirketlerinde çalışabilmektedirler.

Akademik çalışmalarda kendini geliştiren öğrencilerimiz akademisyen olma yolunda yüksek lisans ve doktora programlarını takip edebilirler. Bu yönde çalışan ve yabancı dil seviyelerini geliştiren öğrencilerimiz zaman içinde başta araştırma görevlisi olmak üzere akademisyen olarak çalışabilirler.


Başa Dön